30 Ağustos 2013 Cuma

ŞEFTALİLİ CHEESECAKE

 
Mevsimi geçmeden şeftalili cheesecake yapmak istedim,hafif olduğu için Kerem in yine baştacı oldu.Hergün olsa yiyecek,bir çocuk cheesecake i bu kadar çokmu sever.Bu hafif tarifin malzemeleri şöyle.
Malzemeler:
Tabanı için:
2 paket burçak bisküvi
80 gr tereyağ
Üst malzemesi:
1 paket labne(200 gr)
200 ml krema
2 yumurta
2 yemek kaşığı un
1 vanilya
1 su bardağı şeker
2 adet büyük şeftali(minik minik doğranmış)
 Bisküvi robotta çekilir.Tereyağ eritilir ve bisküviyle karıştırılır.Tabanına yağlı kağıt serilmiş kelepçeli kalıba yayılır ve kaşık yardımıyla düzleştirilip bastırılır.Buzdolabında yarım saat bekletilir.
 Üst malzemesi için labne ve krema çırpılır.Şeker eklenip çırpma işlemine devam edilir.Yumurtalar teker teker eklenip çırpılır,ardından vanilya ve un eklenir çırpıldıktan sonra,minik doğranmış şaftalilerde eklenerek şeftalilerin ezilmemesi için kaşıkla yavaşça karıştırılıp kelepçeli kalıpta bisküvili tabanın üzerine yayılır.
 Önceden 180 derecede ısıtılmış fırının alt rafına bir kap içine su koyulur,üst rafınada cheesecake koyularak 35-40 dakika pişirilir.
 Pişen cheesecake fırının kapağı yarım açılarak oda sıcaklığına gelene dek bekletilir.
 Oda sıcaklığına gelen cheesecake buzdolabına kaldırılır,istenilen şekilde servis edilir.Daha kalın bir cheesecake için daha küçük  kelepçeli kalıp kullanılabilir.
 AFİYET OLSUN...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız için teşekkür ederim.Sevgiler...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...